Login:
Heslo:
 
"Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to." Albert Einstein
Hledat
Navigace: www.sssp13.cz > Fotogalerie > Příběh našeho (vánočního ) stromu

Příběh našeho (vánočního ) stromu

Příběh našeho vánočního stromu

10. října.2013 byl ve Středisku sociálních služeb Prahy 13 přesazen smrček - odborným názvem "Smrk pichlavý (stříbrný)". Stromek byl původně přinesen panem Adámkem (ten s polečně s se svojí paní sestarají o objekt  střediska, ve kterém i bydlí) z lesa a vysazen již před delší dobou dost nešťastně mezi vysoké stromy blízko vjezdu na dvůr střediska, hned za parkovací plochou, kde parkují vozidla pečovatelské služby. Tím ale, že byl malý a ostatní stromy větší, které ho přerůstaly, se stalo, že vlastně smrček jen v půdě mezi nimi přežíval a živořil. Zkrátka život pod psa. Vysoké stromy mu braly světlo a vodu. Na tom, že byl přesazen by asi nebylo nic zvláštního, až potud, že rostlina, která byla odepsána, našla svým přesazením další šanci na růst v lepších podmínkách.

Ale jak vše začalo. Před nějakým časem vznikl ve Středisku sciálních služeb nápad, že by na  jeho zahradě, hned vedle sportovního areálu, mohl být vysazen strom, nejlépe jehličnan, který by mohl být současně o Vánocích i živým vánočním stromkem. Mohl by být v tento čas rozsvícen a rozdával by tak radost, hezkou podívanou a pohodu kolemjdoucím. Je totiž ze zahrady dobře viditelný i veřejnosti.

My ve středisku jsme proto hledali způsob, jak to udělat, abychom vysadili strom, který by se do areálu hodil a samozřejmě nestál až tolik peněz. Spolupracovali jsme přitom s Odborem životního prostředí  ÚMČ Praha 13. Ten nám radil, dával nám i návrhy řešení, ale všichni jsme cítili, že to není ono. Buď byl strom velmi velký a těžký a na zahradu bychom jej přepravili velmi obtížně, nebo by v druhém případě stál asi hodně peněz.
Nakonec pomohla náhoda. A řešení přišlo ze strany a v době, kdy by to nikdo nečekal. Před měsícem zahradnická firma Jana Krále pro středisko upravovala stromy a keře, protože už to bylo třeba. Tehdy jsem hovořil s pane Králem na dvoře střediska a zmínil i naší anabázi s vánočním stromkem. On jen poslouchal a pak stočil hlavu doprava dolů a řekl „A co kdybychom přesadili tam ten malý stříbrný smrček dopředu na zahradu, službu jako vánoční strom by splnil“.  Trochu mně překvapilo, o jakém, že stromu to mluví.  A skutečně dole u zdi se krčil malý sotva 130 cm stříbrný smrček, které jsem si po dobu, co ve středisku pracuji (téměř 2 roky) vůbec nevšiml. Skoro bych chtěl přísahat, že včera tam ještě nebyl. V duchu jsem si říkal, že Jan Král je buď opravdový profesionál, který má smysl pro detail anebo je šarlatán, který strom vykouzlil v okamžiku, kdy to bylo třeba. Samozřejmě, že to první bylo správné.

A to je skoro konec příběhu. Přesně podle moudrosti „Kdo hledá, ten najde“ jsme našli i my svůj vánoční strom. Celý týden jsme ho zalévali, aby půda kolem něho změkla a mohl být tak lépe vydolován ze svého původního stresujícího stanoviště. Na novém místě mu bude lépe.
Jsem rád, že se nám všem, kteří se kolem tohoto všeho točili,  podařilo najít řešení, ze kterého můžeme mít hezký pocit. Zachránili jsme život stromu, který to možná mohl mít za pár let spočítané, ale co víc, dali jsme mu nový smysl života a chuť do něho.  Tak ať rozdává náš vánoční strom radost a pohodu všem, kteří kolem něj budou chodit a nejen o vánocích.

A jedna zajímavost, stromeček jsme přesazovali, jak už jsem zmínil na začátku 10. října, ale stalo se tak na Praze 13, v roce 2013 a stromu samotnému je 13 let. Tak ať je tato shoda šťastná.

Komorní slavnosti - přesazování - se účastnila  skupina nadšenců seniorů i neseniorů, konkrétně klienti denního stacionáře, zástupci z Klubu seniorů 2 (paní Hrdoušková a pan Kosan), za vedení města přišel  místotarosta, pan Aleš Mareček a byli jsem tu i my, pracovníci střediska. A samozřejmě pan Jan Král, pod jehož profesionálním dozorem celý akt přesazování probíhal. Všichni aktéři se na závěr rozhodli, že smrk by měl mít své jméno a pojmenovali jej "malým Lukášem" nebo chcete-li "Lukáškem". 

Jsem rád, že se nám všem, kteří se kolem tohoto všeho točili,  podařilo najít řešení, ze kterého můžeme mít hezký pocit. Zachránili jsme život stromu, který to možná mohl mít za pár let spočítané, ale co víc, dali jsme mu nový smysl života a chuť do něho.  Tak ať rozdává malý Lukáš radost a pohodu všem, kteří kolem něj budou chodit a nejen o Vánocích

Jiří Mašek (JiM), 11.10.2013

Tam v koutě při zdi rostl a nikdo si ho nevšímalPříprava na nové posláníPřesazování provedla zahradnická firma pana Jana KráleKolem stromu se vytvoří bal a pod ten se protáhne pytlovina, aby se ochránily jeho kořeny
Jan Král (nalevo) osobně dohlíží na přesazováníA už se vezeJeště pár metrůKonečně na novém stanovišti
Jan Král posuzuje usazení stromku Tak by to mohlo být dobréPozornosti neuniklo přesazování ani klientům a návštěvníkům Střediska sociálních služeb Prahy 13A jdeme do finále. Konečné zemní práce provádí ZS pan Mareček a paní Hrdoušková, předsedkyně Klubu seniorů III.
Hotovo a máme vánoční strom a Vánoce mohou přijít. Odborný komentář pana Krále do TV Třináctky, která byla při všem stejně jako Dan Novotný, fotograf časopisu STOP, který pořídil všechny ty dokumentární snímky, které si máte možnost prohlédnoutA bude se jmenovat "malý Lukáš", na tom se všichni přítomní shodli
 
© www.sssp13.cz - vytvořte si také své webové stránky