Login:
Heslo:
 
"Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to." Albert Einstein
Hledat
Navigace: www.sssp13.cz > Fotogalerie > 12.4.2017, Velikonoční jízda v Lukáši

12.4.2017, Velikonoční jízda v Lukáši

12.4.2017 proběhla od 14.00 hodin v Lukáši „Velikonoční jízda“ seniorů - www.sssp13.cz/co-uz-se-stalo-archi/12-4-2017-velikonocn.html.  Akce se koná již čtvrtým rokem pravidelně před Velikonoci. A stala se už tradicí. Sám název je vlastně synonymem pro starobylý zvyk, který se drží dodnes například v Horní Lužici a pochází už z doby panování Karla IV. Spočívá v jízdě jezdců na koních oděných do černého a na hlavě s černými pánskými cylindry. Za zpěvu žalmů, jezdci jedoucích v páru, kterých je někdy až 500, jedou mezi poli od vesnice k vesnici a nesou na Boží hod velikonoční zvěst o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Velikonoční jízda v Lukáši se tak stala oslavou Velikonoc, kterou senioři spojili s tvůrčí prací - výrobou velikonočních dekorací pro sebe nebo pro své blízké. Pod vedením odborných lektorů se vyráběly závěsné květináče tvořené pomocí dřevěných špachtlí, připínací jarní dekorace z papíru za pomoci metody Decoupage, apod.

Veškerých co něco vyráběli, se sešlo v jídelně Lukáše 47, a s hosty a organizátory bylo všech dohromady do šedesáti. K občerstvení byl připraven výborný mazanec, kterého si všichni pochvalovali. Byl dovezený z pekárny až odněkud z Hořic. K pití se podával čaj a káva. Přišlo i na pomlázku, kterou byly všechny přítomné dámy do jedné humánně vyplaceny. To aby neuschly a byly zdravé.
Na akci dorazili i hosté z městské části. Účastníky Velikonoční jízdy přišli postupně pozdravit Pavel Jaroš, zástupce starosty, Aleš Mareček, předseda sociálních výboru, Vít Bobysud, předseda výboru pro výchovu a vzdělávání a Zbyněk Pastrňák, radní MČ. Hosté popřáli všem hodně zdraví a samozřejmě veselé Velikonoce. Záhy však splynuli se všemi přítomnými a přispěli až do konce jízdy k dobré náladě a příjemné tvůrčí atmosféře.

Přes vyrobené dekorace si všichni připomněli smysl a význam Velikonoc. Připomínání a uchovávání tradic, zvyků a historických hodnot je lidem vlastní. Proto asi nebude sporu o tom, že symboly Velikonoc jsou v Lukáši i pány v cylindrech, o kterých byla zmínka výše, vnímány zcela určitě stejně. Jen projevem se liší.


21.4.2017, Jiří Mašek, Středisko sociálních služeb Prahy 13, 

 
© www.sssp13.cz - vytvořte si také své webové stránky