Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
"Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to." Albert Einstein
Hledat
Navigace: www.sssp13.cz > ARCHIV > 28.3.2018 Velikonoční jízda v Lukáši (podrobné informace)

28.3.2018 Velikonoční jízda v Lukáši (podrobné informace)

Středisko sociálních služeb Prahy 13 zve seniory do Lukáše na „Velikonoční jízdu“.

Velikonoční jízda proběhne dva dny před Velkým pátkem ve středu 28. března 2018 v jídelně střediska od 14.00 do 16.30 hodin.

Smyslem této  tradiční akce, která se v Lukáši koná každoročně už od roku 2013,  je vzájemně se potkat a popovídat si. Oslavit Velikonoce a příchod jara. A přitom si zároveň vyrobit velikonoční dekorace pro sebe nebo pro své blízké. A udělat tak radost sobě nebo druhým. Letos budeme vyrábět velikonoční věnec ze slámy  a velikonoční květináč. Pozor jen  pro ty z vás, kteří mohou mít nepřiměřenou alergickou reakci  na slámu, aby zvážili svojí účast na této akci.

Podobně jako tomu bylo v loni při Vánočním punčování, tak i letos podmínkou vstupu do naší velikonoční dílny je, přinést si vlastní nůžky a evidenční lístek, kterými se účastník prokáže před vstupem do jídelny. Bez nůžek se nedostane dál. Důvody tohoto postupu jsou dva. Jednak poprvé každý z vás bude potřebovat na výrobu dekorace nůžky a podruhé, tolik nůžek v Lukáši nemáme. 

S ohledem ke kapacitě jídelny (40 osob) je nutné, aby zájemci potvrdili svoji účast osobně předem u paní Aleny Hrabětové (od ní při přihlášení dostanete evidenční lístek). Vaše případné dotazy jsme připraveni odpovědět i na telefonních číslech 725 393 061 nebo 222 543 021. Vzhledem k velkému zájmu ze strany seniorů v loňském roce, doporučujeme se přihlásit co nejdříve. Přihlášení se provádí výhradně jednotlivě.

Co je to Velikonoční jízda

Název pro naši sváteční akci „Velikonoční jízda“ jsme si vlastně vypůjčili. Chtěli jsme tím zvýraznit tradici a společenský význam Velikonoc, kterým vzdáváme poctu v Lukáši. „Velikonoční jízdy“, také „Jízdy křižáků“ či „Jízda kolem osení“ jsou totiž starobylý velikonoční zvyk, který se v současnosti dochoval v německé Lužici a také v Lukavci v českém Slezsku. Do roku 1938 se udržoval i v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku. Jde o procesí jezdců na koních s cylindry, kteří jezdí v párech. V největším procesí jezdí dohromady až 500 jezdců.
Mnohem více se můžete dozvědět na wikipedii na následujícím odkazu:
cs.wikipedia.org/wiki/Velikono%C4%8Dn%C3%AD_j%C3%ADzda.
Zejména jsou proslavené jízdy Velikonočních jezdců v Horní Lužici - mužů různého věku, kteří v černých fracích a cylindrech za zpěvu modliteb a nápěvů, které pamatují ještě Karla IV., jedou v procesí mezi poli od vesnice k vesnici a nesou na Boží hod velikonoční zvěst o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Snad nám tedy jezdci v cylindrech odpustí, když použijeme jejich jízdu jako synonymum pro naše setkání v předvečer Velikonoc
cs.wikipedia.org/wiki/Velikonoce. Zhotovování velikonočních dekorací propukne v Lukáši náhle a stane se takovou  tvořivou "Velikonoční jízdou", která všem připomene - přes jejich vytvořená díla - smysl a význam Velikonoc. Připomínání a uchovávání tradic, zvyků a historických hodnot je lidem vlastní. Proto asi nebude sporu o tom, že symboly Velikonoc jsou námi v Lukáši i pány v cylindrech,  vnímány zcela určitě stejně. Jen projevem se liší.

JiM
Zdroj:  cs.wikipedia.org a Lidovky.cz

 

 
© www.sssp13.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma