Login:
Heslo:
 
"Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to." Albert Einstein
Hledat
Navigace: www.sssp13.cz > ARCHIV > 23.3.2016 Velikonoční jízda v Lukáši - podrobné informace

23.3.2016 Velikonoční jízda v Lukáši - podrobné informace

Ve středu 23. března 2016, dva dni před Velkým pátkem (cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%BD_p%C3%A1tek), se v jídelně Střediska sociálních služeb Prahy 13 uskuteční  od 14.30  do 17.00 hod. "Velikonoční jízda".

Zveme seniory Prahy 13, kteří projeví zájem návštívit  tuto akci, kterou budou tak trochu vlastně i sami vytvářet. Ten den v danou dobu si totiž budou moci vyrobit pod vedení odborných lektorek velikonoční dekorace. Vzorek připojujeme v přiložených obrázcích. Jak je patrno, budou se zdobit vejce látkou, provázkem nebo uháčkovaným řetízkem z vlny a příze. Pokud si přinesete obal na vejce (nejlépe čtyř nebo šestimístný, ve kterém se vejce prodávají v obchodech), můžete si upravit i tento obal a ozdobit jej velikonočními motivy, jak je patrno z ukázek níže. Další dekorací, která se bude vyrábět je velikonoční domeček. Protože vás chceme překvapit, tak vám ho dopředu neukážeme. Ono to dost dobře vlastně ani nejde, protože výslednou podobu domečku vytvoříte, až si jej vlastnoručně vyrobíte. Ale pro názornost vám posíláme také jeho ukázku, i když ne velikonoční. Ale jak už bylo řečeno, činíme tak záměrně.

Zájemci nechť se hlásí, jak již se stalo tradicí a všeobecnou povědomostí, u paní Aleny Hrabětové. A to buď osobně v její kanceláři v Lukáši anebo jí stačí zavolat na číslo 725 393 061 nebo 222 543 021.  Doporučujeme se přihlásit co nejdříve, protože kapacita jídelny je omezena počtem 50 osob.

Možná se divíte, proč jsme naši velikonoční akci pojmenovali "Velikonoční jízdou". Mohli jsem ji pojmenovat třeba velikonoční dílnou. My jsme se ale rozhodli jinak.

Velikonoční jízdy, také Jízdy křižáků či Jízda kolem osení jsou starobylý velikonoční zvyk, který se v současnosti dochoval v německé Lužici a také v Lukavci v českém Slezku. Do roku 1938 se udržoval i v Mikulášovicích ve Šlukovském výběžku. Jde o procesí jezdců na koních s cylindry, kteří jezdí v párech. V největším procesí jezdí dohromady až 500 jezdců. Více se můžete dozvědět na wikipedii na následujícím odkazu (cs.wikipedia.org/wiki/Velikono%C4%8Dn%C3%AD_j%C3%ADzda).

Zejména jsou proslavené jízdy Velikonočních jezdců v Horní Lužici - mužů nejrůznějšího věku, kteří v černých fracích a cylindrech za zpěvu motliteb a nápěvů, které pamatují ještě Karla IV., jedou v procesí mezi poli od vesnice k vesnici a nesou na Boží hod velikonoční zvěst o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Snad nám tedy jezdci v cylindrech odpustí, když použijeme jejich jízdu jako synonymum pro naše setkání v předvečer Velikonoc (cs.wikipedia.org/wiki/Velikonoce). Zhotovování velikonočních dekorací propukne v Lukáši náhle a stane se takovou  tvořivou "Velikonoční jízdou", která všem připomene - přes jejich vytvořená díla - smysl a význam Velikonoc. Připomínání a uchovávání tradic, zvyků a historických hodnot je lidem vlastní. Proto asi nebude sporu o tom, že symboly Velikonoc jsou námi v Lukáši i pány v cylindrech,  vnímány zcela určitě stejně. Jen projevem se liší.

JiM

Zdroj:  cs.wikipedia.org a Lidovky.cz

Ukázka zdobených vajec společně s obalem Ukázka zdobených vajec společně s obalem Domeček 1Domeček 2
Velikonoční jízda v Lukáš (loňská)
 
© www.sssp13.cz - vytvořte si také své webové stránky