Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
"Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to." Albert Einstein
Hledat
Navigace: www.sssp13.cz > ARCHIV > 2.4.2015 - Velikonoční jízda v Lukáši

2.4.2015 - Velikonoční jízda v Lukáši

Ve čtvrtek 2. dubna 2015, den před Velkým pátkem (cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%BD_p%C3%A1tek), se v jídelně Střediska sociálních služeb Prahy 13 uskuteční  od 14.30  do 16.30 hod. "Velikonoční jízda". Zveme seniory Prahy 13, kteří projeví zájem návštívit  tuto akci, kterou budou tak trochu vlastně i sami vytvářet. Ten den v danou dobu si totiž budou moci vyrobit pod vedení odborných lektorek velikonoční dekorace a přáníčka. Vzorek připojujeme v přiložených obrázcích.

Zájemci nechť se hlásí, jak již se stalo tradicí a všeobecnou povědomostí, u paní Aleny Hrabětové. A to buď osobně v její kanceláři v Lukáši anebo jí stačí zavolat na číslo 725 393 061.  Doporučujeme se přihlásit co nejdříve, protože kapacita jídelny je omezena počtem 50 osob.

Možná se divíte, proč jsme naši velikonoční akci pojmenovali "Velikonoční jízdou". Mohli jsem ji pojmenovat třeba velikonoční dílnou. My jsme se ale rozhodli jinak.

Velikonoční jízdy, také Jízdy křižáků či Jízda kolem osení jsou starý velkonoční zvyk, který se v současnosti dochoval v německé Lužici a také v Lukavci v české Slezku. Do roku 1938 se udržoval i v Mikulášovicích ve Šlukovském výběžku. Jde o procesí jezdců na koních s cylindry, kteří jezdí v párech. V největším procesí jezdí dohromady až 500 jezdců. Více se můžete dozvědět na wikipedii na následujícím odkazu (cs.wikipedia.org/wiki/Velikono%C4%8Dn%C3%AD_j%C3%ADzda).

Zejména jsou proslavené jízdy Velikonočních jezdců v Horní Lužici - mužů nejrůznějšího věku, kteří v černých fracích a cylindrech za zpěvu motliteb a nápěvů, které pamatují ještě Karla IV., jedou v procesí mezi poli od vesnice k vesnici a nesou na Boží hod velikonoční zvěst o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Snad nám tedy jezdci v cylindrech odpustí, když použijeme jejich jízdu jako synonymum pro naše setkání v předvečer Velikonoc (cs.wikipedia.org/wiki/Velikonoce). Zhotovování velikonočních dekorací a přání propukne v Lukáši náhle a stane se takovou  tvořivou "Velikonoční jízdou", která všem připomene - přes jejich vytvořená díla - smysl a význam Velikonoc. Připomínání a uchovávání tradic, zvyků a historických hodnot je lidem vlastní. Proto asi nebude sporu o tom, že symboly Velikonoc jsou námi v Lukáši i pány v cylindrech,  vnímány zcela určitě stejně. Jen projevem se liší.

JiM

 

Zdroj:  cs.wikipedia.org a Lidovky.cz

 

VěnečekPřáníSrdce jízda  Velikonočních jezdců
 
© www.sssp13.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma