Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
"Jenom život, který žijeme pro ostatní, stojí za to." Albert Einstein
Hledat
Navigace: www.sssp13.cz > ARCHIV > 16.4.2019 - Velikonoční jízda v Lukáši

16.4.2019 - Velikonoční jízda v Lukáši

Středisko sociálních služeb Prahy 13 zve seniory do Lukáše na Velikonoční jízdu, která se koná v úterý 16. 4. 2019 v jídelně střediska od 14.30 do 16.30 hodin.  Akce, která je oslavou Velikonoc a jara, je i příležitostí se potkat a zhotovit si pro sebe či své blízké velikonoční dekorace. Už teď lze prozradit, že se bude vyrábět velikonoční dekorace na dveře a taška s velikonočními motivy. 

Další informace o Velikonoční jízdě získáte u paní Aleny Hrabětové v její kanceláři v Lukáši, případně na telefonních číslech 725 393 061 nebo 222 543 021. Podmínkou účasti na akci je osobní přihlášení dopředu. Doporučujeme se přihlásit co nejdříve, protože kapacita jídelny střediska je omezena (40 osob). Předem nahlášení účastníci se budou podepisovat na presenční listinu před vstupem do jídelny. Podmínkou vstupu do naší velikonoční dílny je, přinést si vlastní nůžky, kterými se účastník prokáže před vstupem do jídelny. Splněním těchto dvou podmínek (nůžky a přihlášení se dopředu) máte účast na akci zajištěnou. 

Co je to Velikonoční jízda

Název pro naši sváteční akci „Velikonoční jízda“ jsme si vlastně vypůjčili. Chtěli jsme tím zvýraznit tradici a společenský význam Velikonoc, kterým vzdáváme poctu v Lukáši. „Velikonoční jízdy“, také „Jízdy křižáků“ či „Jízda kolem osení“ jsou totiž starobylý velikonoční zvyk, který se v současnosti dochoval v německé Lužici a také v Lukavci v českém Slezsku. Do roku 1938 se udržoval i v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku. Jde o procesí jezdců na koních s cylindry, kteří jezdí v párech. V největším procesí jezdí dohromady až 500 jezdců.
Mnohem více se můžete dozvědět na wikipedii na následujícím odkazu:
cs.wikipedia.org/wiki/Velikono%C4%8Dn%C3%AD_j%C3%ADzda.
Zejména jsou proslavené jízdy Velikonočních jezdců v Horní Lužici - mužů různého věku, kteří v černých fracích a cylindrech za zpěvu modliteb a nápěvů, které pamatují ještě Karla IV., jedou v procesí mezi poli od vesnice k vesnici a nesou na Boží hod velikonoční zvěst o zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Snad nám tedy jezdci v cylindrech odpustí, když použijeme jejich jízdu jako synonymum pro naše setkání v předvečer Velikonoc
cs.wikipedia.org/wiki/Velikonoce. Zhotovování velikonočních dekorací propukne v Lukáši náhle a stane se takovou  tvořivou "Velikonoční jízdou", která všem připomene - přes jejich vytvořená díla - smysl a význam Velikonoc. Připomínání a uchovávání tradic, zvyků a historických hodnot je lidem vlastní. Proto asi nebude sporu o tom, že symboly Velikonoc jsou námi v Lukáši i pány v cylindrech,  vnímány zcela určitě stejně. Jen projevem se liší.

JiM
Zdroj:  cs.wikipedia.org a Lidovky.cz

 

 YOU TUBE - odkazy na Velikonoční jízdu

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

www.youtube.com/watch

 

Soubory ke stažení

OznačeníVelikostDatum
Velikonoční jízda 2019 v Lukáši.jpg448,6 kB14.03.2019 08:49
 
© www.sssp13.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma